Chřibský hrádek

Chřibský hrádek

Právě si prohlížíte Chřibský hrádek

Chřibský hrádek (též Hrad v Dolní Chřibské nebo Karlštejn) je jedním ze šesti známých skalních hradů v oblasti Českosaského Švýcarska, na severu České republiky, v okrese Děčín, poblíž silničky spojující Doubici a Dolní Chřibskou, na 30 metrů vysoké skále obtékané Doubickým potokem, poblíž hájovny U Sloupu (dnes informační středisko Národního parku České Švýcarsko). Ostroh s hrádkem stojí na levém břehu Doubického potoka v nadmořské výšce asi 340 m n. m. v jižní části katastrálního území Doubice. Od roku 1966 je chráněn jako kulturní památka.

Hrad se skládal z předhradí a malého jádra na plošině skály. Předhradí chránil zejména na severu a na východě příkop mezi dvěma valy. Samotné jádro bylo přístupné pravděpodobně po dřevěném schodišti. Jedinou stavbou v jádře byla dřevěná věž, po které se zachovalo ve skále vylámané podvalí s výklenkem, u kterého je vytesán letopočet 1690.

Na vyobrazení je Chřibského hrádku od Karla Brandta, které doprovázelo dílo F. A. Hebera Böhmens Burgen, je hrádek zobrazen s otvory podobnými skalním oknům, která jsou ovšem také fantazií. Původně měly vést z místností, které se zasuly. Sesutí místností měli způsobit hledači pokladů. Ve skutečnosti je skalní okno jenom jedno.

Na jaře roce 1850 se velká část skály, na níž Chřibský hrádek stojí,  zřítila do potoka.